Pitkiä pellavia!

Kuva: Maileena Vaajoensuu, Suomen Maatalousmuseo Sarka

Pellava on tulevan kesän teema Kotiseutumuseollamme. Kesän näyttelyyn saimme lainaksi Suomen Maatalousmuseo Sarka’n pellavanäyttelyn Pitkiä Pellavia.

Kokeilimme pienimuotoisesti myös pellavan kasvatusta viime kesänä ja talven ajan pellavat ovat kuivuneet ja osa on ollut hankiliossa. Tarkoituksena on päästä kokeilemaan museolla ensi kesänä pellavan loukutusta ja lipsuamista. Jos sinulla on kokemusta em. työvaiheista, haluaisitko tulla mukaan?

Pellavan kasvatusta ja käsittelyä – kuvasarja

Kuitupellavan siemenpussi ja pellavan siemenet menossa kylvöön
Pellavan siemenet ovat itäneet ja pellavat kukassa Kivimäessä
Pellava kukkii ja siemenkodat ovat jo kehittyneet
Pellavat korjattuna ja kuivumassa
Pellavat kuivumassa pyykkinarulla ja ovat jo kuivuneet
Siemenkotien poistamista eli rohkimista ja pellavat hankiliossa
previous arrow
next arrow
 

Edesmennyt Olga Tengvall kertoo vuonna 1974 tehdyssä haastattelussa pellavankäsittelystä aikoinaan hänen kotonaan Matikkasalmen Päivärannassa. Haastattelija Marjatta Happonen. Ääninauhat on digitoitu ja tallennettu Tampereen Yliopiston kansanperinteen laitoksen arkistossa. Ääninauhan on puhdistanut ja muuttanut Mp3 -muotoon Paavo Korhonen.

Etsimme näyttelyymme lainattavaksi mahdollisimman vanhoja käsinkudottuja pellavatekstiileitä, pyyhkeitä, liinoja, vaatteita jne.


Kaikki pellavaan ja sen käsittelyyn liittyvät yhteydenotot: Anna Koivukoski, puh. 0505473788, sähköpostitse kotiseutuyhdistys.muuruvesi(at)gmail.com tai alla olevalla yhteydenottolomakkeella.