Olin mukana tällä perinteiselle matkalla 5.7.2015. Muuruveden satamasta menimme Kivennavalle bussilla. Maittavan aterian jälkeen palasimme bussilla takaisin Kuopioon.
Tässä on laivamatka AllTrailissa, mistä näet reitin ja sillä ko. paikalta ottamani kuvat. Kuvan saat näkyviin kilkkaamalla sen punaista paikanmerkkiä. Voit avata esityksen omaan ikkunaansa ja suurentaa/pienentää näkymää.
Matkan kaikki kuvat ovat koosteena diaesityksenä teksin alla.
Reittinäkymäksi voit valita mm satelliittikuvan.
Ite tässä artikkelissa on kuvia kommentteineen matkan Muuruveden puolen osuudesta.
Tämän matkan teki aikoinaan Eero Järnefelt perheineen ja ystävineen silloiselle Kauniskankaan tilalle.
Katso artikkelini:
Tästä kartasta voit valita näkymään eri karttatasoja ja zoomata sitä:

Karhonvedelle ja sen saarin tehtiin kesäisin usein retkiä, kalasteltiin ja katseltiin lintuja. Nuotio- ja telttapaikka oli usein Kallinsalon tai Kuoresaaren rantakallioilla.
Myhkyrin pienellä saarelle oli tuon aikaan kalasääsken pesä tukevan männyn latvassa.
Matkussaaren kallioilla kiipeilimme. Kalliojyrkänteen alla oli aikoinaan tukkinippujen varastopaikka silloin, kun puunuitto tällä reitillä oli vielä voimissaan: siitä sai hyvin ahvenia ja lahnoja.
Saareen kunnostettiin 1960- luvun alkupuolella partiokämppä, jossa oltiin yötä muillakin kuin partiotoimintaan liittyvillä retkillä myös talvella.
Yhtenä kesänä, ehkä vuonna 1963 muistan olleeni kämpän luona partioleirillä.





Monen muun pappilan tapaan Muuruveden pappilakaan ei ole vuosikymmeniin enää ollut seurakunnan kirkkoherran virka-asuntona vaan on ollut monenlaisessa yksityskäytössä.

Kuvat:
Aarne Hagman